Zonguldak Haberleri, Zonguldak Son Dakika Haberleri, Son Dakika Haberleri

Ankara Festivali’nde ‘Kayı Obası Çadırı’nda tarihe yolculuk

Uluslararası Büyük Ankara Festivali, sağladığı alışveriş ve eğlence imkanının yanı sıra, özel sunumlarla da Ankaralılara tarihte yolculuk yaptırıyor.

Festival alanında Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı BELKA Şirketi tarafından düzenlenen Türklerin kökenini oluşturan Kayı Boyu Çadırı’nda, ziyaretçiler tarihin derinliklerine uzanarak, atalarının yaşamını hatırlama fırsatı buluyor. Festival alanında yan yana kurulan 3 çadırda Kayı Boyu’nun yaşam alanlarıyla ilgili bölümler yer alıyor. Çadırların ana girişinde yüksekte kurulan gözetleme kulesinde; biri etrafı gözetleyen diğeri elindeki tokmaklarla büyük bir davulla işaretleşmeyi sağlayan iki alperen nöbet tutuyor. Kapısında zırhını kuşanmış, elinde kılıçlarıyla nöbet tutan iki alperenin beklediği ortadaki büyük çadırda, Oba Beyi’nin baş köşede özel koltuğunda oturduğu büyük bir ziyafet sofrası bulunuyor. Çadıra gelen ziyaretçiler, Oba Beyi’nin yanına veya ziyafet sofralarından birine oturarak, anı fotoğrafı çektirebiliyor.

Büyük çadırda Kayı Boyu Beyi başkanlığında gerçekleştirilen bir ziyafetli toplantıyı canlandıran görüntülerin yanı sıra ziyaretçiler, çadırlar arasında kurulan iç bağlantıdan, oba yaşantısının temsil edildiği diğer iki odayı da ziyaret etme fırsatını buluyor. Çadırın birincisinde ziyaretçiler, Oba Beyi’nin yatak odası olarak düzenlenen bir bölümü görürken, odanın baş köşesinde yer alan yatak ve diğer taraflarda ise günlük hizmetler için yer alan görevli iki bayan ve yemek yapımında kullanılacak kap kacak ve çeşitli düzenekler yer alıyor. Diğer çadırda ise Oba Beyi’nin savaşlarda giydiği zırhlar, kullandığı ok, kılıç, kama ve benzeri savaş aletleri sergileniyor.

Bir önceki yazımız olan Büyük Ankara Festivali’nde coşku devam ediyor başlıklı makalemizde Bilim Teknoloji, Borsa ve Döviz hakkında bilgiler verilmektedir.

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

alexa hileleri