Zonguldak Haberleri, Zonguldak Son Dakika Haberleri, Son Dakika Haberleri

BEÜ’den ‘Tarihsel havza ve yerleşim sorunu’ başlıklı konferans

Dr. Süleyman Seyfi Öğün Bülent Ecevit Üniversitesi’nde Tarihsel Havzalarımız ve Yerlileşme Sorunu başlıklı konferans verdi.

Sezai Karakoç Kültür Merkezi’nde 21 Nisan Cuma günü gerçekleştirilen konferansa Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) Rektör Yardımcısı Dr. Ş. Hakan Kutoğlu, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Tarihsel Havzalarımız ve Yerlileşme Sorunu başlıklı konferansında yerleşim yerlerinin nasıl oluştuğuna, yerleşim yerleri ve kültürel bağlar arasındaki ilişkiye dikkat çeken Dr. Süleyman Seyfi Öğün şunları söyledi: “Modern dünya, tanımlanmış bir siyasal coğrafyayı yer altıyla, yeryüzüyle, köşeleri ve bucaklarıyla, ücralarıyla yani her şeyiyle bir bütün olarak görür. Bu sadece bir coğrafyanın tanımlanmasıyla ilgili değil aynı zamanda onun üzerinde yaşayan ve ulus denilen bir bağın, bütünlüğün, medeniyetin o zeminle ilişkilendirmesiyle ilgili bir mesele. Nasıl bir coğrafyadayız biz? Balkanlar, Anadolu ve Mezopotamya’yı birleştiren bir havzadayız. Üç büyük nehrin çevirdiği bu havzanın etrafında ne olup bitiyor? Anadolu, tarihsel olarak binlerce sene önce İpekyolu, Baharat yolu, Karadeniz ticareti, Doğu Akdeniz ticareti bütün bunların sarmalı, bütün bunların yoğurduğu bir hamur olarak nereye oturtulabilir?” gibi soruların yanıtlandığı konferansta hızla yayılan bir mutsuzluğun da altını çizen Öğün; modernleşme, çağa uyum sağlama gibi isimlerle bizi coğrafyamızdan ve bizden kopartan büyük bir zihin dönüşümünün içerisinde olduğumuzu söyledi.

Konferansta dinleyenlerin sorularını yanıtlayan Dr. Süleyman Seyfi Öğün’e verdiği konferans ve günün anısına BEÜ Rektör Yardımcısı Dr. Ş. Hakan Kutoğlu teşekkür plaketi takdim etti.

Bir önceki yazımız olan Demirtaş’ın başkanlık koltuğuna 4 öğrenci oturdu başlıklı makalemizde Bilim Teknoloji, Borsa ve Döviz hakkında bilgiler verilmektedir.

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

alexa hileleri