Zonguldak Haberleri, Zonguldak Son Dakika Haberleri, Son Dakika Haberleri

Çinli profesör, deprem öncesi atmosferdeki değişimleri anlattı

Çinli Profesör Prof. Dr. Shuangen Jin’in konuşmacı olduğu konferans öncesi açıklama yapan BEÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hakan Kutoğlu, Mutlulukla söylemek isterim ki Türkiye’de bu çalışmaları en ileri düzeyde gerçekleştirecek ekibe bizim üniversitemiz sahip diye konuştu.

Bülent Ecevit Üniversitesi Prof. Dr. Arif Amirov Konferans Salonu’nda Uydu Gözlemlerinden Sismik Kaynaklı Atmosferik Değişimlerin İzlenmesi konulu konferans düzenlendi. Konferansa konuşmacı olarak katılan BEÜ Geomatik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Shuangen Jin, depremler öncesi atmosferde yaşanan değişimlere dikkat çekti. Konferansın açılış konuşmasını yapan BEÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hakan Kutoğlu ise üniversitenin bu çalışmaları en ileri düzeyde gerçekleştirebilecek bir ekibe sahip olduğunun altını çizdi.

AFAD ile ortak proje önerisi

Büyük depremler öncesinde atmosferdeki değişiklikler üzerinde hikayelerin yanı sıra bilimsel çalışmaların da olduğunu ifade eden Hakan Kutoğlu şöyle dedi:

Depremler, büyük depremler öncesinde atmosferdeki değişiklikler gibi çok hikayesi anlatılır. Dünyada bunun üzerine bilimsel çalışmalar var. Yayınlanmış eserler de var. Zaman zaman bazı büyük depremler öncesi, tamamında değil ama bazı büyükler depremler öncesinde iyonosfer tabakasında bazı değişimler meydana gelebiliyor. Bunlar da uydular vasıtasıyla GPS dediğimiz konumlama amacıyla üretilmiş uydu sisteminin elektro manyetik sistemleri üzerinden ileri hesaplamalar yardımıyla bu değişimler oluyorsa bunları yakalama şansı mümkün oluyor. Mutlulukla söylemek isterim ki Türkiye’de bu çalışmaları en ileri düzeyde gerçekleştirecek ekibe bizim üniversitemiz sahip. Başta öğretim üyemiz Sayın Shuangenn Jin ve onun ekibi Türkiye’de bu konudaki en ileri çalışmaları yapıyorlar. Hatta Çin’den bazı ileri araştırma enstitüleri ve NASA’daki arkadaşları vasıtasıyla dünyadaki depremlerle ilgili bu yönde çalışmalar yapıyorlar. şunu söylemek isterim ki bu tür izlemeleri Türkiye’de de yapmak mümkün. Çünkü başta Tapu Kadastro Genel Müdürlüğümüzün işletiminde olan 150 civarında yer izleme istasyonu var. Bir de bazı belediyelerimizin kendi imkanlarıyla kurmuş olduğu sabit GPS istasyonları var. Bu veriler bir merkez tarafnıdan işlenebilecek şekilde birleştirilirse AFAD ile bir ortak proje yaparak Türkiye’de bu çalışmaları yapabilecek noktadayız.

Deprem sırasında değişimler çok şiddetli görülüyor

Hangai Astronomi ve Gözlemevi ve NASA ile ortak çalışmaları bulunan Prof. Dr. Shuangen Jin, konferansta depremler öncesi atmosferde yaşanan değişimlerle ilgili en son gelişmeler hakkında bilgiler verdi. Jin, Depremin merkezinin derinliği açısından 30 kilometreden daha düşük olduğu depremlerde iyonosferik değişimler çok belirgin şekilde görülüyor. Deprem öncesinde iyonosferdeki değişimler pozitif mi yoksa negatif anlamda mı incelendiğinde, çoğunlukla pozitif anlamda arttığı gözlemlendi. Özellikle depremden dört saat öncesinden itibaren iyonosferdeki anomali görülüyor, sonrasında bu iyonosferdeki değişim çok daha büyük şekilde görülüyor. Deprem sırası ve sonrasında anomaliler (değişim) çok daha şiddetli şekilde görülüyor dedi.

Konferansa AFAD Zonguldak İl Müdürü Ahmet Güngör’ün yanı sıra akademik ve idari personel ile öğrenciler de katıldı.

Bir önceki yazımız olan Zonguldak’ta FETÖ operasyonu; 9 gözaltı başlıklı makalemizde Bilim Teknoloji, Borsa ve Döviz hakkında bilgiler verilmektedir.

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

alexa hileleri