Zonguldak Haberleri, Zonguldak Son Dakika Haberleri, Son Dakika Haberleri

(Özel Haber) Devasa baykuş artık uçamayacak

Kastamonu Orman İşletmesi Müdürlüğü tarafından ormanda yaralı halde bulunan ve türüne az rastlanan Kulaklı Orman Baykuşu, tedavi edilmek üzere Zonguldak Doğa Koruma ve Milli Parklar İl Müdürü Sezgin Örmeci ve ekibine teslim edildi. Örmeci ve ekibi, ağır yaralı haldeki baykuşu kent merkezinde bulunan Özel Veteriner Tıp Merkezi’ne sevk etti. Kanadının tellere çarparak parçalandığı tahmin edilen baykuş, tedavi altına alındı. Tıp Merkezi’nin yoğun bakım ünitesinde özel olarak beslenen ve kanadı ameliyatla alınan baykuş, rehabilitasyon merkezine gönderilecek.

Yeniden doğaya dönemeyecek

Baykuşun tedavisi hakkında konuşan Veteriner Hekim Önder Alkan, baykuşun yeniden doğaya dönemeyeceğini ifade etti. Alkan, tedavi sürecini şöyle anlattı:

Kastamonu Orman İşletmesinden dün yaralı bir baykuş geldi. Bir ormanda yaralı bir şekilde bulunmuş. Büyük ihtimalle kanadının biri tellere takılmış ve parçalanmış iki ayakta da doku bütünlüğü bozulmuş yaralar var. Tedaviye aldık zaman geçmesinden ve yaralanmadan dolayı kanadının birini almak zorunda kaldık. Şuan durumu iyi görünüyor. Kulaklı Orman Baykuşu bizim bölgemizde büyük ormanlarımızda var fakat Türkiye’nin her yerinde yok. Korunmaya alınması gereken bir baykuş. Tedavisini yapacağız fakat doğaya dönemeyecek. Yaşamını bundan sonra daha kaliteli sürdürmesi için tedavisinden sonra ya bir rehabilitasyona ya da kendisinin rahat yaşayabileceği bir alana verilecek. Daha doğrusu biz bunu orman işletmesine vereceğiz onlar gerekli prosedürü yerine getirecekler. Şuan durumu iyi bizde yaklaşık bir hafta daha kalacak. Bu baykuş yaklaşık 3- 4 kilo ağırlığında ve yaklaşık 50 santim boyunda oluyor. Bir ürperti olduğu zaman kulaklarının üzerindeki tüylerini kaldırmasıyla tanınıyor. Özel bir hayvan baykuşlar içerisinde çok fazla görülen değil ama dağlarda ovalarda yaşayan bir tür.

Bir önceki yazımız olan Sihirbaz show büyüledi başlıklı makalemizde Bilim Teknoloji, Borsa ve Döviz hakkında bilgiler verilmektedir.

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

alexa hileleri