Zonguldak Haberleri, Zonguldak Son Dakika Haberleri, Son Dakika Haberleri

(Özel Haber) Engellerini sanatla aştılar

Çaycuma ilçesindeki özel bir bakım evinde kalan zihinsel engellilerden oluşan 16 kişilik ekip, resim ve seramik üzerine yaptıkları etkinlikler ile engellerini aştılar. Projeyi yürüten Resim Seramik Öğretmeni olan Leyla Dombaycı, 7 aydır süren çalışmanın büyük katkı sağladığını ifade etti. Dombaycı, Yaklaşık 7 aydan beri engelli kardeşlerimiz ile resim ve seramik üzerine etkinlikler yapmaktayız. Bu noktada kardeşlerimin resim ve seramik konusunda başarılı ve yetenekli olduklarını fark ettim. Aynı zamanda resim atölyesine geldikleri zaman psikolojik ve ruhsal yönden büyük bir rahatlama içerisinde olduklarını gelişme içerinde olduğunu fark ettim ve bunun bir projeye dönüşmesini gerektiğini düşündüm. Kurum müdürümüz Özkan bey ile görüştüm kendisi de projeye sıcak baktı. Daha sonra bunu projeye dönüştürme kararı aldık.Engelli olan vatandaşlarımızın arasında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesi İktisat bölümünü okuyup bitirmiş olan bir ağabeyimiz var. 3 kez üniversiteyi kazanmış bir kızımız var. El sanatları örgü ve nakış konusunda çok başarılı bir ablamız var ve etkinliklerimiz şuanda çok güzel gidiyor. Bu projenin amacı, buradaki zihinsel engelli kardeşlerimizin sanat konusunda çok başarılı olduklarını ben herkese ve her ülkeye, dünyaya göstermek istiyorum. Bu insanlar psikolojik ve ruhsal anlamda çok büyük gelişmeler gösteriyorlar. Bu benim için ayrı bir özellik, bu projenin dünyada tek olması benim için ayrı bir değer katıyor. Bu insanları topluma kazandırıp yurtiçi ve yurtdışında sergiler açma konusunda elimden geldikçe ben mücadele edeceğim. Burada yapılan resimlerle ilk etapta İstanbul, Ankara, İzmir ve yurtdışında sergi açmayı düşünüyoruz ifadelerine yer verdi.

Bakım evinde kalan Ceylan Arslan ise Burada resim yapmayı hepimiz çok seviyoruz. İyi geliyor, bize moral veriyor. Boş vakitlerimizde buraya geliyoruz. Burada faaliyetler yapılıyoruz dedi.

Bir önceki yazımız olan Devrek’te Muhtarlar Günü düzenlenen programla kutlandı başlıklı makalemizde Bilim Teknoloji, Borsa ve Döviz hakkında bilgiler verilmektedir.

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

alexa hileleri