Zonguldak Haberleri, Zonguldak Son Dakika Haberleri, Son Dakika Haberleri

Yenimahalle kırmızı beyaza boyandı

Cumhuriyet Bayramı’nı kutlamak her Türk vatandaşının asli görevidir” dedi.

Yenimahalle Belediyesi tarafından günler öncesinden Türk bayrakları ve Atatürk posterleri ile donatılan Yenimahalle’de, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı coşkusu gece meşaleli yürüyüşle doruğa çıktı. Binlerce Yenimahalleli, ellerinde bayraklarla, İzmir Marşı söyleyerek yürüdü.

“Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun”

Yürüyüşün ardından Yenimahalleliler, Nazım Hikmet Kongre ve Sanat Merkezi’nde düzenlenen “Cumhuriyet Senfoni Orkestrası” konserinde buluştu. Salonu dolduran Yenimahallelilere seslenen Başkan Yaşar, “Cumhuriyetimizin 94’üncü yılı kutlu olsun. Cumhuriyetimizin gösterdiği hedefler doğrultusunda bugünlere geldik. Cumhuriyet demokrasi demektir. Cumhuriyet özgürlük demektir. Cumhuriyet laiklik demektir. Cumhuriyet devrimcilik demektir. Cumhuriyet kadın erkek eşitliği demektir. Cumhuriyet eşit yurttaşlık demektir. Cumhuriyet üretim ve kalkınma demektir. Cumhuriyet çağdaş eğitim demektir. Cumhuriyet herkesin hakkını veren, herkesin saygı duyduğu adalet demektir. Cumhuriyetin ilçesi Yenimahalle’de Cumhuriyet Bayramı’nı bir haftadır coşkuyla kutluyoruz. Cumhuriyet kutlamalarını gelecek kuşaklara aktarmalıyız. Bu her yurttaşın asli görevidir” ifadelerini kullandı.

“Bizim Cumhuriyetimiz halkın Cumhuriyetidir”

Türkiye Cumhuriyeti’nin dünya üzerinde adı cumhuriyet olan diğer ülkeler ile karıştırılmaması gerektiğinin altını çizen Yaşar, “Bizim Cumhuriyetimiz Mustafa Kemal’in emaneti olan, bizi çağdaşlığa ulaştıran, halk çocuklarını cumhurbaşkanı, bakan, milletvekili, belediye başkanı yapan, saltanatı yıkıp padişahlığı kaldıran, milletin iradesini millet kendi tayin edecektir diyen Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün cumhuriyetidir. Bizim cumhuriyetimiz Uganda, Libya, İran Cumhuriyeti değildir. Bizim cumhuriyetimiz demokratik, laik Türkiye Cumhuriyeti’dir” şeklinde konuştu.

“Görsel bir şölene imza attılar”

Konuşmanın ardından Şef Burak Tüzün eşliğinde sahne alan “Cumhuriyet Senfoni Orkestrası” Atatürk’ün sevdiği türküleri ve Anadolu’nun çeşitli yörelerinden derlenen türküleri senfonik tarzda icra etti. İzleyiciler, sesleriyle büyüleyen solist Çiğdem Gürdal ve Zafer Albayrak’ın seslendirdiği eserlere hep bir ağızdan eşlik etti. Coşku, İzmir Marşı ile doruğa çıkarken, Başkan Yaşar da sahneye çıkarak elinde Türk bayrağı ile orkestraya eşlik etti. Program sonunda ayakta alkışlanan orkestraya, Yaşar teşekkür ederek çiçek takdim etti.

Ellerinde Türk bayrakları ve meşaleler ile kortej oluşturan Yenimahalleliler dev Türk bayrağı açarak Nazım Hikmet Kongre Merkezi’ne kadar yürüdü. Başkan Yaşar ve eşi Azize Yaşar’ın da eşlik ettiği yürüyüşe, CHP Ankara Milletvekili Nihat Yeşil, CHP Ankara İl Başkanı Adnan Keskin, CHP Yenimahalle İlçe Başkanı Ahmet Meşe ve Yönetimi, Yenimahalle Belediyesi Başkan Vekili Mehmet Kartal, Başkan Yardımcıları Erhan Aras, Başar Bal, Yaşar Neslihanoğlu, belediye meclis üyeleri ve muhtarlar da katıldı.

Bir önceki yazımız olan Devletin zirvesi Anıtkabir’de başlıklı makalemizde Bilim Teknoloji, Borsa ve Döviz hakkında bilgiler verilmektedir.

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

alexa hileleri